Amerykańscy lekarze, przy pomocy chipa

Amerykańscy lekarze, przy pomocy chipa, pomagają sparaliżowanemu pacjentowi odzyskać sprawność

To prawdziwy przełom i pierwszy taki przypadek w historii. Amerykańscy lekarze, przy pomocy chipa, pomagają sparaliżowanemu pacjentowi odzyskać sprawność. Materiał programu “Świat technologii”.

Ian ma 24 lata. Sześć lat temu wskoczył “na główkę” do oceanu i uderzył w dno. Jego rdzeń kręgowy został nieodwracalnie uszkodzony. Od tego czasu jest sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. Nie ma kontroli nad swoimi dłońmi.

Udany eksperyment

Ale dwa lata temu pojawiła się szansa na ratunek. Ian zdecydował się na eksperymentalną terapię w Ohio, która miała pozwolić na elektroniczne ominięcie rdzenia kręgowego. – Wszczepiliśmy mu do mózgu niewielki mikrochip, podłączony do elektrod. To bardzo małe urządzenie, wielkości główki od szpilki – tłumaczy Ali Rezai, dyrektor Centrum Neuromodulacji Uniwersytetu w Ohio.

Ale wszczepienie chipa to jedno, a nauka kontroli nad kończynami przy pomocy myśli to zupełnie coś innego. Ian ćwiczył przez 15 miesięcy. W tym czasie odbudował mięśnie ręki i ponownie nauczył się je kontrolować. Efekty zaskoczyły nawet naukowców. – On nie tylko porusza rękami przy pomocy myśli, ale wykonuje coraz bardziej skomplikowane operacje: podnosi filiżankę, używa karty kredytowej, wyjmuje portfel. Niedługo będzie mógł grać w gry komputerowe – mówi Rezai.

A sam pacjent nie ukrywa, że dla niego sukces terapii oznacza szanse na normalne życie. – Teraz moje ruchy są naprawdę płynne, prawie tak jak przed wypadkiem. Myślę o czymś, a moja dłoń wykonuje ruch – mówi Ian.

Nowa nadzieja

System znany jako NeuroLife wciąż jest w fazie testów i upłynie wiele lat zanim stanie się dostępny dla szerokiego grona pacjentów. Naukowcy nie ukrywają jednak optymizmu. – Dzięki nowoczesnej technologii i wysiłkom naszego zespołu Ian może teraz przy pomocy mózgu kontrolować swoje ręce. Może robić co tylko chce, po prostu myśli, a jego dłonie wykonują ruch – zaznacza Rezai.

Przypadek Iana, pierwszej osoby, której wszczepiono ten chip, daje nadzieję, że neurologia znajdzie sposób na pomoc osobom, dla których nie było do tej pory szans.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *