Awaryjne zasilanie urządzeń elektrycznych

Czasowe przerwy w dostawie prądu lub znaczne skoki napięcia elektrycznego mogą wywołać wiele szkód, zwłaszcza jeśli do sieci są podłączone urządzenia, które wymagają stałego dostępu do energii elektrycznej. W trosce po podzespoły takich urządzeń warto zainwestować w dobrej klasy zasilacz awaryjny UPS, który działając na własnej baterii, ochroni podłączone urządzenia, jeśli w gniazdku zabraknie prądu.

Dobry zasilacz awaryjny UPS musi cechować się przede wszystkim dobrymi parametrami, dużą mocą, a także wydajnością, bo to w dużej mierze od niej zależy czy urządzenia będą mogły działać poprawnie. Tego typu zasilacze wykorzystywane są zarówno w warunkach domowych, jak i firmach.

Najczęściej jednak służą przy sprzęcie komputerowym, którego nagłe skoki napięcia mogą uszkodzić.

Wybierając zasilacz awaryjny, można zdecydować się na:

  • zasilacz off-line (posiada bierną rezerwę)
  • zasilacz on-line (z podwójną konwersją)
  • zasilacz line-interactive

Dla osób niemających rozeznania w tej dziedzinie, zasilacze awaryjne będą różnić się od siebie jedynie ceną, choć faktycznie to ich wnętrze powinno być brane pod uwagę, dlatego wcześniej warto dokładnie określić zakres ich pracy i wydajność by okazały się funkcjonalne.

Mając na uwadze tylko podstawową ochronę w przypadku gdy zaistnieje przerwa w dostawie prądu, można wybrać zasilacz UPS off-line. Jest stosunkowo tani, jednak nie bardzo funkcjonalny, gdyż nie wszystkie urządzenia można podłączyć do niego. Tutaj trzeba najpierw sprawdzić, czy konkretne sprzęty będą zgadzały się z mocą wyjściową, jaką posiada.

Bardziej rozbudowanym zasilaczem awaryjnym jest line-interactive. Ten rodzaj sprawdzi się idealnie jako ochrona przed zaniknięciem sieci elektrycznej, a także ochroni przed różnymi zakłóceniami, jakie mogą występować w jej obrębie.

Ochronę na najwyższym poziomie zapewnią natomiast zasilacze UPS on-line. Mogą obsługiwać niemalże wszystkie urządzenia, gdyż ich wyjściowe napięcie jest idealnie dopasowane, więc nawet bardzo czułe sprzęty mogą pracować z nimi. Na szczególną uwagę zasługuje zasilacz UPS EVER, który zapewnia i dobra moc wyjściową i wysokiej klasy podzespoły, więc warto zaopatrzyć się w takie urządzenie.

Takie urządzenia mają wiele zalet, ale także i wadę, którą jest ich bardzo wysoka cena. Jeśli nie odgrywa roli, warto kupić właśnie ten zasilacz, bo na pewno sprawdzi się nie tylko przy sieci komputerowej, lecz również istnieje możliwość podłączenia do niego sprzętów domowych, urządzeń medycznych itp. Można wykorzystywać go również w przemyśle, do podłączenia urządzeń monitorujących itp.

Małym minusem zasilaczy UPS jest też ich wielkość, niestety spore rozmiary często zniechęcają do ich zakupu, jednak chcąc zapewnić urządzeniom stały dostęp do energii elektrycznej, nie należy sugerować się tylko ich wyglądem. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór wśród zasilaczy awaryjnych, przed zakupem jednak sprecyzowanie własnych wymagań co do takiego urządzenia pozwoli na wykorzystanie w pełni jego zalet.